تبلیغات
وبلاگ فرهنگی مذهبی مــــــــــنهاج - سوزاندن درب خانه حضرت فاطمه زهرا (س) از منابع شیعه و سنی

وبلاگ فرهنگی مذهبی مــــــــــنهاج
 
لبیك یا حسین(ع)
به وب سایت فرهنگی مذهبی منهاج خوش آمدید امیدوارم لحظات خوبی را در این وب سایت بگذرانید.
I156MG-20150320-WA0023.jpg


وصیت شهدا
پخش زنده حرم

آیا درب خانه فاطمه علیهاالسلام را سوزاندند
برخى با انكار مسئله احراق درب خانه فاطمه علیهاالسلام سعى در محو حقایق تاریخى دارند، اما غافل از این كه مسئله سوزاندن درب خانه علاوه بر منابع شیعه در كتابهاى اهل سنت نیز اشاره شده است .
ابن قتیبة مى نویسد: فدعا بالحطب و قال : و الذى نفس عمر بیده اءتخرجن اءو لاءحرقنها على من فیها فقیل له یا ابا حفض ان فیها فاطمه علیهاالسلام فقال : و ان ؛ پس عمر دستور داد تا هیزم بیاورند و گفت : قسم به آن كسى كه جان عمر در دست اوست بیرون مى آیید یا خانه را با آن كه در او هست بسوزانم ، به او گفتند: اى پدر حفص در این خانه فاطمه علیهاالسلام است ! گفت : گرچه او هم باشد.
ابن عبد ربه اندلسى با انصاف بیشترى كه در این جهت به خرج داده ، بردن آتش به در خانه فاطمه علیهاالسلام را مطرح كرده و مى نویسد: پس عمر با شعله اى از آتش به سوى خانه على علیه السلام رفته تا خانه را بر آن ها بسوزاند كه فاطمه علیهاالسلام با آن ها روبرو گشته و گفت : اى ابن خطاب آمده اى كه خانه ما را بسوزانى ؟!
گفت : آرى ، یا این كه داخل شوید بر آن چه كه دیگران داخل شدند (بیعت كنید).
سوزاندن درب خانه در منابع شیعه
و در منابع كهن شیعه به این مسئله به روشنى اشاره شده كه به گفته چند نفر از آن ها بسنده مى كنیم :
1-على بن حسین المسعودى مى نویسد:... فهجموا علیه داره و احرقوا بابه و استخرجوه منه كرها ؛ پس آنان به خانه على حمله برده و درب خانه اش را به آتش كشیده و به زور وى را از خانه بیرون كشیدن.
2-سلیم بن قیس از امیرمؤ منان ضمن بیاناتى چنین گوید: فاءحرق الباب ثم دفعه عمر؛ پس عمر در را سوزاند و با لگد آن را باز كرد.
3-و دیلمى در ارشاد القلوب ، در بخشى از گفتگویى كه على ابن ابى طالب با عمر چنین آورده است كه : گویا مى بینم دستور داده مى شود... آن آتشى را كه بر در خانه ام روشن كرده اید تا من و فاطمه علیهاالسلام و حسن و حسین و دو دخترم زینب و ام كلثوم را بسوزانید، بیاورند و شما دو نفر را بوسیله همان آتش مى سوزاند...
و امام صادق علیه السلام ضمن بیاناتى به مفضل بن عمر مى فرماید: و هیچ روزى همانند محنت و مصیبت ما در كربلا نمى باشد، اگر چه روز سقیفه و آتش روشن كردن بر درب خانه امیرمؤ منان علیه السلام و امام حسن و امام حسین و فاطمه علیهاالسلام و زینب و ام كلثوم و فضه و كشتن محسن بوسیله لگد مهم تر و سخت تر است .
و در نقل دیگرى حضرت به مفضل بن عمر فرمود: هم چنین زدن سلمان فارسى و آتش روشن كردن بر درب خانه امیرمؤ منان علیه السلام و امام حسن و امام حسین ، تا آنها را بوسیله آتش بسوزانند و زدن به بازوى فاطمه و تازیانه و لگد زدن به شكم او و اسقاط محسنش .

برچسب ها: منهاج، حضرت زهرا، ام ابیها، ام امومنین، سوزاندن در، مادر، حضرت فاطمه س،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 24 فروردین 1392 توسط عاشق خسته
با سلام اگر مایل به تبادل لینك یا لوگو هستید كد لوگو یا لینك ما را در وب خود قرار دهید وبه من خبر دهید تا لینك یا لوگوی شمارا در وب خود قرار دهم. ممنون از بازدیدتون